Cena za světelný design 2019

Nejlepší světelný design představení v rámci festivalu Česká taneční platforma (ČTP) pojedenácté udělil Institut Světelného Designu. Cena byla předána během slavnostního ceremoniálu ve středu 3. dubna 2019 v divadle PONEC, následovala diskuze se členy poroty.

Vítěze jedenácté Ceny za světelný design vybrala odborná porota ve složení: předsedkyně Laura Murguía Sánchez (MEX) a světelní designéři Jan Dörner a Martin Špetlík. Během festivalu ČTP (1. – 4. dubna 2019), který opět nabídl to nejzajímavější z české taneční a pohybové scény, se porotci zaměřili na světelný a vizuální design představení. Posuzována byla jejich symbióza s ostatními scénografickými složkami, řemeslná bezchybnost a celkový soulad s dramaturgickým konceptem. Záměrem tohoto ocenění je také snaha podnítit širší diskuzi nad tématem světelného designu, stejně tak jako motivace pro jeho tvůrce.

„Porota ceny za světelný design se letos sešla v profesně různorodém složení: Laura M. Sánchez (architektka a světelná designérka), J. Dörner (světelný designér) a M. Špetlík (světelný designér a výčepní). Shlédli všech 11 soutěžních představení a uznale konstatovali, že kvalita světelných designů byla vesměs vysoká a že rozhodování proto bude složité. Po dlouhých sporech o tom, jak posuzovat zcela rozdílné přístupy k řemeslu, vybrala porota tři nejzajímavější světelné designy: Constellation II. (Time For Sharing), PLI a Refuge. Na práci Zuzany Režné pro představení PLI Viktora Černického jsme ocenili promyšlenou jednoduchost při poměrně monumentálním provedení. Na designu pro Refuge Farmy v jeskyni od Františka Fabiána náš potěšila řada silných výtvarných nápadů a atmosférických momentů. Cenu za světelný design ale nakonec získal Jiří Šmirk za svou spolupráci se Spitfire Company na jejich Constellations II. – jeho světelný design byl neoddělitelnou součástí choreografie a byl ryze výtvarný prakticky ve všech momentech představení, kdy i rozmístění světelných zdrojů bylo rozšířením scénografie. A nakonec bylo nutno i ocenit fakt, že rehabilitoval stroboskop v tanečním představení. Strejda Piri to udělal hezký.” (Martin Špetlík)

Slavnostní předání skleněné trofeje z dílny Evy Novákové a věcných darů od společnosti WD LUX a OLDSERVIS.CZ se uskutečnilo během závěrečného ceremoniálu České taneční platformy ve středu 3. dubna 2019 od 21:15 v divadle PONEC.

Laura Murguía Sánchez

Mexická architekta (PhD) a světelná designérka, v současné době žije na východním Slovensku. Na Technické univerzitě v Košicích (fakulta umění) pracuje na částečný úvazek jako výzkumnice a pedagožka. Zkušenosti z oblasti světelného designu získala v Barceloně, kde žila 12 let, následně se svým manželem založila Haz Lighting – studio světelného designu. Od r. 2013 spolupracuje se studiem Lightroom, které má za cíl ustanovit světelný design jako nezávislou profesi, výsledkem této činnosti je např. platforma Light Lab.

  • Cena za světelný design