Cena za světelný design 2018

Institut světelného designu udělil 7. dubna 2018 ocenění za nejlepší světelný design v rámci České taneční platformy. Vítězem je Jiří (Pírko) Šmirk za „Vypravěče“ od SPITFIRE COMPANY. Toto představení také získalo cenu Tanečnice roku pro Cecílii Da Costu.

O vítězi desátého ročníku Ceny za světelný design rozhodli tři porotci: scénografka Amálie Bulandrová, světelný designér Martin Špetlík a v jejich čele Lukas Noll (DE). Během přehlídky současného tance a pohybového divadla ČTP (4. – 7. dubna 2018) tak odborná porota zaměřila pozornost na světelnou složku představení. Hodnotili zejména technickou bezchybnost světelného designu a soulad s ostatními scénografickými složkami s celkovým dramaturgickým záměrem dané inscenace. Přítomnost zahraničního hosta umožnila komisi nestranně posoudit realizace světelných designérů v mezinárodním kontextu.

„Porota rokovala o kvalitách světelných designů na České taneční platformě a bezmála polovina zhlédnutých inscenací se dostala do užšího výběru. Hodnotili jsme estetickou kvalitu, oceňovali technickou náročnost a kvitovali součinnost s perfomery a scénou. Na základě těchto kritérií je třeba mimo jiné vyzvednout práci Karlose Šimka na představení Soma #8 (režie Martin Talaga) pro nápaditou a přesnou práci se stínem v kooperaci s denním světlem. Ovšem pro konečného vítěze jsme se nakonec rozhodli jednohlasně – vítězný světelný design dokonale souznil s představením díky skvělé integraci světelných zdrojů do scénografie, citlivému časování změn a vůbec,“ zni hodnocení poroty 10. Ceny za světelný design.

Slavnostní předání skleněné trofeje z dílny Evy Novákové a věcných darů od společnosti WD LUX a OLDSERVIS.CZ proběhlo během závěrečného ceremoniálu České taneční platformy v sobotu 7. dubna 2018 od 21:00 v divadle PONEC.

Amálie Bulandrová

Studentka dějin umění a divadelní vědy v Brně. Ve své disertační práci se věnuje především současné scénografii a způsobům jejího vystavování. Během studií doposud strávila rok v Německu (studium na Ruhr-Universität Bochum, stáž v kulturním centru v Berlíně) a rok ve Francii (studium na Université de Poitiers, výzkumný projekt Migrating Art Historians). Zabývá se také současným německým divadlem (spolupráce na Pražském divadelním festivalu německého jazyka) a prezentací českých a slovenských scénografů a kostýmních výtvarníků (Salon české scénografie).

Martin Špetlík

Osvětlovač už od gymnaziálních let, kdy se pro absenci hereckého talentu přesunul na opačnou stranu reflektoru. Od amatérského divadla ho neodradila ani studia architektury, která brzy vyměnil za profesionální dráhu za osvětlovacím pultem. Po angažmá v kamenných divadlech (Dejvické a Švandovo divadlo) odešel v roce 2007 na volnou nohu a stal se zakládajícím členem divadelních skupin Tantehorse a SPITFIRE COMPANY. Od té doby si posvítil na široké spektrum žánrů – na taneční a fyzické divadlo, na činohru, site-specific, muzikály i na operu. Ze zhruba stovky světelných designů jsou to např. : Mad Cup of Tea (Krepsko, 2007), Obsession (Compagnie Décalages, 2008), One Step Before the Fall (Spitfire Co., 2011 – Cena za nejlepší světelný design roku), Marguerite (Národní divadlo moravskoslezské, Alain Boublil, 2011), Uter Que (Tantehorse, 2013), Krakatit (Švandovo divadlo, 2013) nebo Z mrtvého domu (Národní divadlo, 2015). Naposledy pracoval s J. Fričem na velkodíle Faust ve Stavovském divadle. Skrze svoji profesi navštívil kanadskou indiánskou rezervaci Wikwemikong, Jihoafrickou republiku, Indii, Jižní Koreu, Sibiř, Manhattan a Brno. Věnuje se i lektorské činnosti v rámci Institutu světelného designu i mimo něj, býval technickým manažerem festivalu Nultý Bod a provozuje dvě pražské kavárny.

Lukas Noll

Německý scénograf, kostýmní výtvarník a světelný designér svou tvorbu orientuje zejména na operu a balet. Od r. 2002 je vedoucím scénografie v Stadttheater Giessen v Německu. Kromě této činnosti spolupracuje s národními divadly a operními domy po celém světě – Polsko, Estonsko, Makedonie, Dánsko či Jižní Korea. Čerstvý držitel bronzové medaile v kategorii scénografie na světové výstavě World Stage Design v Taipei (2017).

 

Vypravěč | SPITFIRE COMPANY | světelný design: Jiří Šmirk

SOMA | Martin Talaga | Karlos Šimek

 

Seznam vítězů Ceny za světelný design na České taneční platformě:

2018 – Jiří Šmirk (Vypravěč)

2017 – Katarína Ďuricová (Flow)

2016 – kolektiv Věry Ondrašíkové (Guide)

2015 – Ann Van den Broek a Adam Uzelac (Phrasing the Pain)

2014 – kolektiv Barbory Látalové (Karneval zvířat) a Katarína Ďuricová (Korekce)

2013 – Martin Špetlík (One Step Before the Fall)

2012 – Pavel Kotlík (Found & Lost)

2011 – Pavla Beranová (Sacrebleu)

2010 – Jan Komárek (Gaia, Zločin a trest, Tore)

2009 – Tomáš Morávek (Da Capo)

  • Lighting Design Award